HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS
NEXT EVENT  Friday, April 19
Open Practice

Gulbrandson gets Shootout trophy as 18 racers locked-in for Summit USRA Nationals finale

October 4, 2023

Dustin Gulbrandson won the USRA Hobby Stock Summit Shootout presented by Mel Hambelton Racing.

Dustin Gulbrandson won the USRA Hobby Stock Summit Shootout presented by Mel Hambelton Racing.

The USRA Hobby Stocks got their moment in the Summit USRA Nationals spotlight Wednesday night at Lucas Oil Speedway, with Dustin Gulbrandson walking away with the Summit Shootout feature win.

Gulbrandson—the USRA Hobby Stock national champ in seven of the last ten seasons—took over the lead with five laps to go and then held off Tracy Halouska of Worthing, S.D.

The Sioux Falls, S.D., native earned $500 for his 18th feature victory of the season.

Gulbrandson, who started fourth, stalked Halouska for much of the race after the second-starting Halouska took the lead on lap two and held it until lap 11.

That’s when Gulbrandson made what would be the winning pass, going on the outside on the front straightaway to seize the lead.

Gulbrandson held on from there to beat Halouska by three-quarters of a second at the finish.

"Hats off to Lucas Oil and everybody here for putting on the event," Gulbrandson said. "It's an awesome track to come to. The racing surface right there is about as good as you're going to get.

"Tracy's always fun to race with. We come out of the same shop and race together and help each other a lot. I knew we were gonna race each other clean there for the win. I'm just lucky to come out of top."

Gulbrandson said the win doesn't necessarily put a target on his back as a favorite for the remainder of the week, as qualifying races are held Thursday and Friday prior to Saturday's final-night main event.

"There's a lot of good guys in this class and a lot of fast guys," Gulbrandson said. "We'll just see what happens and hopefully everything stays going good and we have a little luck on our side."

Scott Dobel finished third with Jeremy Crimmins in fifth.

The USRA Hobby Stock Summit Shootout featured track champions and Summit Shootout qualifying race winners from throughout the 2023 racing season.

Meanwhile, multiple features were held in the USRA Modifieds, Medieval USRA Stock Cars and USRA B-Mods as drivers began compiling points toward Saturday's feature lineups in each class. The top three in each of the two Modified features, along with the top two finishers in each of the three Stock Car and B-Mod  features locked themselves into Saturday night's main event.

Williams, Striegel, Morton win B-Mod features: Bobby Williams used consistency to win the Lucas Oil Speedway Ozark Golf Cars USRA B-Mod track championship, despite not winning a feature.

But the Hermitage driver took a trip to victory lane in the first USRA B-Mod feature on Wednesday night.

Williams started fourth and took over the lead on lap six. He held off seventh-starting Ryan Gillmore by 1.2 seconds with Kris Jackson driving from ninth to third.

"The track was really, really good," Williams said. "My niece, she is on the quarter panel of the car. She is having heart surgery tomorrow so I'm glad we could get this done for her."

Mike Striegel, normally the Lucas Oil Speedway flagman, started from the pole and led all 20 laps in the second B-Mod feature.

The "Wheatland Outlaw" outdistanced runner-up Terry Schultz, who charged from seventh, by 2.6 seconds in a caution-plagued 20-lapper. Colson Kirk came home in third.

"The race track was top-dominant which suited me perfect, because I started front row outside," Striegel said. "The only thing I was thinking of, man the fans are gonna give me so much crap if I can't win this race. It'll be a long season next year."

In the third B-Mod feature, Springfield's J.C. Morton followed up his Summit Shootout win one night earlier by driving to a feature win.

Morton—the 2016 USRA B-Mod national champion and winner of the 2021 Summit USRA Nationals—got around two-time USRA B-Mod national champ Brandon Hare for the lead on lap five and drew away from there.

Morton beat Hare by 2.5 seconds at the checkers while Kyle Slader finished third.

"We finally got this Bloodline Race Car rolling," Morton said. "Me and Brandon Hare threw some sliders back and forth early. The bottom was good in one and two. Finally I snookered by him and the yellow came out and that made the race right there."

Dynamic Davis duo drive to Modified wins: Tyler Davis of Haysville, Kan., passed Nic Bidinger going into turn three on lap 16 and held off a hard-charging Rodney Sanders on a restart with three to go for the first Modified feature win of the night.

The defending champ and current USRA Modified national points leader held off Sanders by just under one second as both locked themselves into Saturday’s finale along with Trevor Hughes, who was third.

"It's relieving to be done and we can sit back and relax the rest of the week until the weekend," Davis said of his locked-in status for the Saturday's feature.

Meanwhile, two-time USRA Modified national champion Brandon Davis took the second Modified feature after earning a Summit Shootout feature win on Tuesday.

Davis, of Hayfield, Minn., had a 2.3-second lead over Tyler Wolff that was wiped away on a lap-12 caution. But he was able to hold off Kylie Kath, who charged late, to win by two car-lengths.

Seeking back-to-back Summit USRA Nationals crowns, Wolff was third and lcoked himself into Saturday's finale with Brandon Davis and Kath.

"It feels good to come down here to an unknown track and run good," Brandon Davis said. "Hopefully we can run good on Saturday."

Stock Car feature wins to Cain, Keeter, Thornton: Josh Cain of Rio Rancho, N.M., took the lead on lap 13 when fellow New Mexico racer Rob Moseley slid too high in turn four, and went on to earn the win in the first of three Medieval USRA Stock Cars features.

Once he took over the top spot, Cain checked out and drove away to a 3.7-second win over Mitch Hovden.

Moseley, after leading 10 of the first 11 laps, settled for third—one spot short of a guaranteed spot in Saturday's championship race.

Mitch Keeter of Webb City was the fourth and final leader of the second Stock Car feature, leading the final four laps to earn the win.

Bryant Bennett spun while leading as he and Keeter collided while entering turn three on lap 16. Keeter inherited the lead as the caution flew and held on the rest of the way.

Chris Dishong wound up in second with Jason Josselyn third.

"That was a lot of fun. I hadn't raced USRA in a few years," Keeter said. "I've been racing Late Models the last three or four years and I haven't raced these cars since 2003 or '04."

The third Stock Car feature saw defending Summit USRA Nationals champ Dylan Thornton of Orcutt, Calif., lead all 20 laps for a convincing win over runner-up William Garner.

Thornton built a four-second margin with two laps remaining when a caution wiped out his lead, but was able to navigate the restart and drive to the win.

Garner garnered second place, and Mason Beck was third.

"We weren't very good last night, but stayed up late and worked on it and got it better, I guess," Thornton said. "Now we'll see how Saturday goes."

Action continues Thursday, Friday and Saturday at the "Diamond of Dirt Tracks" for the 10th Annual Summit USRA Nationals powered by Chevrolet Performance. USRA Modifieds, Medieval USRA Stock Cars, USRA B-Mods and USRA Hobby Stocks will be on the card all three nights with USRA Tuners joining the program on Friday and Saturday.

Check out the FAST FACTS for ticket prices, times and anything else you need to know about this year's mega-event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
10th Annual Summit USRA Nationals powered by Chevrolet Performance - Night 2 of 5
Lucas Oil Speedway, Wheatland, Mo.
Wednesday, Oct. 4, 2023

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
2. (3) 38C Jason Pursley, Hermitage, Mo.
3. (2) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
4. (8) 97 Cole Anderson, Le Center, Minn.
5. (4) 712 Trevor Hughes, Westville, Okla.
6. (7) 98S Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
7. (9) 24C Brandon Conkwright, Wamego, Kan.
8. (5) 65D Dustin Brown, Clear Lake, Iowa
9. (6) 1X Dillon McCowan, Urbana, Mo.

Heat #2:
1. (3) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
2. (1) 1 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
3. (7) 65 Tyler Davis, Haysville, Kan.
4. (4) 7G Gabe Hodges, Lebo, Kan.
5. (8) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
6. (5) 17 Roy Long, Stilwell, Okla.
7. (6) 747 Colton Eck, Goddard, Kan.
8. (2) 88 Sam Osman, Spiro, Okla.
DNS – 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa

Heat #3:
1. (2) 19 Tanner Kade, Hermitage, Mo.
2. (6) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
3. (4) 73B Shad Badder, Bates City, Mo.
4. (3) 21C Chad Clancy, Polo, Mo.
5. (8) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
6. (1) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
7. (9) 97J Houston Johnson, Kansas City, Mo.
8. (7) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
9. (5) 21N Ben Nading, Ankeny, Iowa

Heat #4:
1. (3) 127 Paden Phillips, Chanute, Kan.
2. (4) 83 Kylie Kath, Claremont, Minn.
3. (6) 21M Ryan Middaugh, Fulton, Mo.
4. (8) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
5. (7) 9 Kenton Allen, Chanute, Kan.
6. (5) 21 Troy Gudmonson, Savage, Minn.
7. (2) 33S Ben Stockton, Kansas City, Mo.
8. (1) 12JR Jory Stotts, Gilman City, Mo.
9. (9) 117 Matt Menzie, Clever, Mo.

Heat #5:
1. (4) 66 Tyler Worley, St. Genevieve, Mo.
2. (5) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (1) 98 Jeff Cutshaw, Bolivar, Mo.
4. (7) 10B Brandon Givens, Wichita, Kan.
5. (8) 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo.
6. (2) 37J Ronnie Burkhardt, Topeka, Kan.
7. (6) 21X Greg Scheffler, Pittsburg, Mo.
8. (3) 12 Andrew Thomas, Chillicothe, Mo.

Feature #1:
1. (5) 65 Tyler Davis, Haysville, Kan.
2. (9) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
3. (13) 712 Trevor Hughes, Westville, Okla.
4. (3) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
5. (10) 21M Ryan Middaugh, Fulton, Mo.
6. (4) 97 Cole Anderson, Le Center, Minn.
7. (2) 7G Gabe Hodges, Lebo, Kan.
8. (17) 33S Ben Stockton, Kansas City, Mo.
9. (12) 127 Paden Phillips, Chanute, Kan.
10. (1) 73B Shad Badder, Bates City, Mo.
11. (8) 98 Jeff Cutshaw, Bolivar, Mo.
12. (14) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
13. (20) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
14. (11) 19 Tanner Kade, Hermitage, Mo.
15. (16) 24C Brandon Conkwright, Wamego, Kan.
16. (21) 88 Sam Osman, Spiro, Okla.
17. (6) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
18. (19) 12 Andrew Thomas, Chillicothe, Mo.
19. (18) 747 Colton Eck, Goddard, Kan.
20. (22) 1X Dillon McCowan, Urbana, Mo.
21. (7) 66 Tyler Worley, St. Genevieve, Mo.
22. (15) 17 Roy Long, Stilwell, Okla.

Feature #2:
1. (2) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
2. (4) 83 Kylie Kath, Claremont, Minn.
3. (3) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
4. (7) 10B Brandon Givens, Wichita, Kan.
5. (8) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
6. (13) 98S Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
7. (1) 21C Chad Clancy, Polo, Mo.
8. (5) 9 Kenton Allen, Chanute, Kan.
9. (12) 38C Jason Pursley, Hermitage, Mo.
10. (16) 97J Houston Johnson, Kansas City, Mo.
11. (9) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
12. (20) 21N Ben Nading, Ankeny, Iowa
13. (10) 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo.
14. (17) 21X Greg Scheffler, Pittsburg, Mo.
15. (19) 117 Matt Menzie, Clever, Mo.
16. (14) 37J Ronnie Burkhardt, Topeka, Kan.
17. (18) 12JR Jory Stotts, Gilman City, Mo.
18. (15) 21 Troy Gudmonson, Savage, Minn.
19. (11) 1 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
20. (6) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
DNS – 65D Dustin Brown, Clear Lake, Iowa
DNS – 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa

MEDIEVAL USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
2. (6) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa
3. (9) 7G William Garner, Lebanon, Mo.
4. (11) 38T Dylan Thornton, Orcutt, Calif.
5. (8) 77W Zack Willis, Macks Creek, Mo.
6. (10) 19 Mitch Keeter, Webb City, Mo.
7. (2) 40 Brian Carver, Lockesbury, Ark.
8. (4) 24 Blayne McMillin, Warrensburg, Mo.
9. (5) 1X Mark Simon, Buffalo, Mo.
10. (12) 41K Vernon Kever, Kansas City, Mo.
11. (7) 34 Blake Bolton, Appleton City, Mo.
12. (3) 10A John Ades, Rippey, Iowa

Heat #2:
1. (2) 3C Colin Deming, Hobbs, N.M.
2. (7) 68 Dean Wille, Warrensburg, Mo.
3. (1) 3X Tony Manley, Osborn, Mo.
4. (6) 12 Christopher Sawyer, Buffalo, Mo.
5. (4) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
6. (11) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
7. (10) 39JR Robert Southerland, Sallisaw, Okla.
8. (9) 77 Josh Monthei, Jefferson, Iowa
9. (3) 93S Chad Shaw, Trimble, Mo.
10. (8) X9 Brad Whitney, Trenton, Mo.
11. (5) 22H Tim Hoselton, Galt, Mo.

Heat #3:
1. (6) 3J Josh Cain, Rio Rancho, N.M.
2. (4) 91 Johnny Fennewald, Appleton City, Mo.
3. (8) 21M Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
4. (10) 85 Darrin Schmidt, Winchester , Kan.
5. (1) 106 Andy Morris, Fort Gibson, Okla.
6. (2) 88 Jeff Dixon, Trenton, Mo.
7. (7) 91J Jaylen Wettengel, Topeka, Kan.
8. (11) 6D David Whittle, Muskogee, Okla.
9. (9) 00 Derek Brown, Stoutland, Mo.
10. (3) 74C James Collins, Roswell, N.M.
11. (5) 27 Jeff Tennant, Greenwood, Ark.

Heat #4:
1. (4) 47 Ed Griggs, Pleasant Hill, Mo.
2. (2) 74 Jason Josselyn, Alamogordo, N.M.
3. (3) 10B Bryan Bennett, Tularosa, N.M.
4. (1) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
5. (7) 7 Doug Keller, Easton, Mo.
6. (8) 9F Kevin Flock, Muskogee, Okla.
7. (9) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
8. (6) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa
9. (11) 83 James Ellis, Richland, Mo.
10. (10) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
11. (5) 47D Devin Saler, Kansas City, Mo.

Heat #5:
1. (3) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
2. (5) 16S Chris Dishong, Atchison, Kan.
3. (9) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
4. (7) 35 Johnny Coats, Joplin, Mo.
5. (6) 11 Waylon Dimmitt, Camdenton, Mo.
6. (8) 74S Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
7. (4) 11W Gerald Wahwahsuck, Atchison, Kan.
8. (1) 31J Jason Park, Kansas City, Kan.
9. (10) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
10. (2) 4 Justin Loera, Lubbock, Texas
11. (11) 35C Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa

Heat #6:
1. (2) 95C Chance Larson, Dunnell, Minn.
2. (7) 32 Derek Green, Granada, Minn.
3. (4) M17 Rob Moseley, Los Lunas, N.M.
4. (9) 0 Mason Beck, Urbana, Mo.
5. (11) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
6. (10) 25BA Gerry Vaughn, Greenwood, Ark.
7. (5) 79 Gary Clark, Walker, Mo.
8. (3) 18 Tracy Cottrell, Buffalo, Mo.
9. (6) 21P Darren Phillips, Wheatland, Mo.
10. (8) 5 Bryan White, Lebanon, Mo.
11. (1) 411 Cory Williams, Slaton, Texas

Feature #1:
1. (8) 3J Josh Cain, Rio Rancho, N.M.
2. (12) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
3. (2) M17 Rob Moseley, Los Lunas, N.M.
4. (4) 11 Waylon Dimmitt, Camdenton, Mo.
5. (3) 21M Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
6. (11) 3C Colin Deming, Hobbs, N.M.
7. (15) 91J Jaylen Wettengel, Topeka, Kan.
8. (9) 7 Doug Keller, Easton, Mo.
9. (1) 9F Kevin Flock, Muskogee, Okla.
10. (13) 88 Jeff Dixon, Trenton, Mo.
11. (20) 21P Darren Phillips, Wheatland, Mo.
12. (7) 77W Zack Willis, Macks Creek, Mo.
13. (22) 27 Jeff Tennant, Greenwood, Ark.
14. (23) 10A John Ades, Rippey, Iowa
15. (6) 3X Tony Manley, Osborn, Mo.
16. (16) 24 Blayne McMillin, Warrensburg, Mo.
17. (18) X9 Brad Whitney, Trenton, Mo.
18. (17) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
19. (21) 74C James Collins, Roswell, N.M.
20. (10) 32 Derek Green, Granada, Minn.
21. (19) 47D Devin Saler, Kansas City, Mo.
22. (5) 85 Darrin Schmidt, Winchester , Kan.
23. (14) 40 Brian Carver, Lockesbury, Ark.

Feature #2:
1. (10) 19 Mitch Keeter, Webb City, Mo.
2. (21) 5 Bryan White, Lebanon, Mo.
3. (2) 16S Chris Dishong, Atchison, Kan.
4. (12) 106 Andy Morris, Fort Gibson, Okla.
5. (7) 74 Jason Josselyn, Alamogordo, N.M.
6. (11) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
7. (1) 47 Ed Griggs, Pleasant Hill, Mo.
8. (6) 74S Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
9. (8) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
10. (5) 95C Chance Larson, Dunnell, Minn.
11. (9) 91 Johnny Fennewald, Appleton City, Mo.
12. (4) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
13. (14) 11W Gerald Wahwahsuck, Atchison, Kan.
14. (15) 77 Josh Monthei, Jefferson, Iowa
15. (18) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
16. (3) 10B Bryan Bennett, Tularosa, N.M.
17. (22) 34 Blake Bolton, Appleton City, Mo.
18. (19) 18 Tracy Cottrell, Buffalo, Mo.
19. (13) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
20. (20) 41K Vernon Kever, Kansas City, Mo.
21. (17) 93S Chad Shaw, Trimble, Mo.
22. (16) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa

Feature #3:
1. (2) 38T Dylan Thornton, Orcutt, Calif.
2. (1) 7G William Garner, Lebanon, Mo.
3. (6) 0 Mason Beck, Urbana, Mo.
4. (7) 35 Johnny Coats, Joplin, Mo.
5. (22) 35C Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
6. (10) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa
7. (17) 00 Derek Brown, Stoutland, Mo.
8. (16) 83 James Ellis, Richland, Mo.
9. (12) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
10. (9) 12 Christopher Sawyer, Buffalo, Mo.
11. (8) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
12. (20) 4 Justin Loera, Lubbock, Texas
13. (14) 79 Gary Clark, Walker, Mo.
14. (19) 1X Mark Simon, Buffalo, Mo.
15. (15) 31J Jason Park, Kansas City, Kan.
16. (21) 411 Cory Williams, Slaton, Texas
17. (5) 39JR Robert Southerland, Sallisaw, Okla.
18. (18) 22H Tim Hoselton, Galt, Mo.
19. (13) 6D David Whittle, Muskogee, Okla.
20. (11) 25BA Gerry Vaughn, Greenwood, Ark.
21. (4) 68 Dean Wille, Warrensburg, Mo.
22. (3) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (3) F1 Mitchell Franklin, Camdenton, Mo.
2. (6) 6T Michael Taylor III, Kansas City, Mo.
3. (1) 211 Tim Eaton, St. Joseph, Mo.
4. (2) 1S Jacob Stoll, Mounds, Okla.
5. (8) 30H Rex Harris, Macks Creek, Mo.
6. (11) J2 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
7. (4) 54JR Eddie Ingram Jr., Kansas City, Kan.
8. (7) 23B Israel Ortega, Las Cruces, N.M.
9. (9) 54I Eddie Ingram, Kansas City, Kan.
10. (12) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
11. (5) J5 Troy Hovey, Cresco, Iowa
12. (10) 00 Cason Harris, Bella Vista, Ark.

Heat #2:
1. (1) 06 Christopher Theodore, Coweta, Okla.
2. (4) 19K Kyle Slader, Muskogee, Okla.
3. (8) ZEE28 Randy Zimmerman, Fort Scott, Kan.
4. (10) 28A Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
5. (11) 99T Eric Turner, Hermitage, Mo.
6. (2) 28 Wesley Briggs, Lebanon, Mo.
7. (5) 54 Tyler Kidwell, Chanute, Kan.
8. (3) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
9. (6) 97 Tyler Lacy, Glenpool, Okla.
10. (9) 46 Brice Gotschall, Nevada, Mo.
11. (7) 88T Jacob Toepper, Hugo, Minn.

Heat #3:
1. (7) 96 Cody Brill, Bates City, Mo.
2. (8) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
3. (6) 18B Trevor Fitz, Camarillo, Calif.
4. (1) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
5. (3) 76 K.C. Mullin, Manhattan, Kan.
6. (9) 12 Jeff Stotts, Trenton, Mo.
7. (10) 32N Lane New, Rogersville, Mo.
8. (2) 91 Hoyt Miller, Cross Timbers, Mo.
9. (5) 18P Shaine Paxston, Springfield, Mo.
10. (4) 12C Stephen Clancy, Odessa, Mo.
11. (11) 30 Dakota Jennings, Leavenworth, Kan.

Heat #4:
1. (1) 15 Cayden Stacye, Springfield, Mo.
2. (2) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
3. (3) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
4. (4) 1 Kyle Henning, Atchison, Kan.
5. (7) 42T Casey Thomas, Camdenton, Mo.
6. (9) 66 Ryan Gillmore, Springfield, Mo.
7. (10) 5 Reece Solander, Emporia, Kan.
8. (11) 24L Dakota Lowe, Prescott, Kan.
9. (6) 55 Josh Marshall, Topeka, Kan.
10. (8) 17R Rylee Fuller, Savannah, Mo.
11. (5) 17CT Cullen Thompson, Hermann, Mo.

Heat #5:
1. (1) 14J Jacob Hodges, Lebo, Kan.
2. (8) 18 J.C. Morton, Springfield, Mo.
3. (3) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
4. (7) 8S Jon Sheets, Nevada, Mo.
5. (4) 29 Bronson Wicker, Sedalia, Mo.
6. (6) 55K Colson Kirk, Urbana, Mo.
7. (9) 17B Lee Beemer, Fairmont, Minn.
8. (11) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
9. (5) 44T Ty O'Neal, Muskogee, Okla.
10. (10) 2R Jory Montis, Sioux Falls, S.D.
11. (2) 17L Chris Leathers, Excello, Mo.

Heat #6:
1. (1) 15E Ryan Edde, Cross Timbers, Mo.
2. (6) 1B Bobby Williams, Hermitage, Mo.
3. (2) 66X Chris Wright, Chillicothe, Mo.
4. (4) 10P Dayton Pursley, Hermitage, Mo.
5. (9) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
6. (8) 24 Jerry Ellis, Richland, Mo.
7. (7) 55S Brian Shaw, Brownsdale, Minn.
8. (10) 11L Logan Smith, El Dorado Springs, Mo.
9. (5) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
10. (3) 55J Jeremy Short, Peculiar, Mo.
11. (11) 20 Chad Fuller, Savannah, Mo.

Heat #7:
1. (3) 17S Mike Striegel, Wheatland, Mo.
2. (1) 58 Chad Reid, Yukon, Okla.
3. (5) 7L Trevor Drake, Billings, Mo.
4. (6) 42 Kaeden Bronner, Austin, Minn.
5. (11) 2 Quentin Taylor, Wheatland, Mo.
6. (7) 94C J.T. Carroll, Camdenton, Mo.
7. (9) 17K Klay Beemer, Fairmont, Minn.
8. (8) 21A Andrew Hodges, Lebo, Kan.
9. (2) 47 Tyson Lanfermann, Atchison, Kan.
10. (10) 69ER Tyler Cadwallader, Amazonia, Mo.
11. (4) 56 Shadren Turner, St. Joseph, Mo.

Heat #8:
1. (1) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
2. (5) 17C Henry Chambers, Baldwin City, Kan.
3. (6) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (3) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
5. (2) 155 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.
6. (7) 64 John Ross, Mankato, Minn.
7. (8) 42J Donnie Jackson, Lebanon, Mo.
8. (10) 32 Robbe Ewing, Stockton, Mo.
9. (9) 17J Jace Boney, Cleveland, Mo.
10. (11) 6P John Potter, Tulsa, Okla.
11. (4) 21K Dave Kennedy, Tea, S.D.

Feature #1:
1. (4) 1B Bobby Williams, Hermitage, Mo.
2. (7) 66 Ryan Gillmore, Springfield, Mo.
3. (9) J2 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
4. (2) F1 Mitchell Franklin, Camdenton, Mo.
5. (1) 96 Cody Brill, Bates City, Mo.
6. (3) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
7. (6) 99T Eric Turner, Hermitage, Mo.
8. (10) 211 Tim Eaton, St. Joseph, Mo.
9. (11) 28A Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
10. (5) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
11. (12) 30H Rex Harris, Macks Creek, Mo.
12. (20) 55S Brian Shaw, Brownsdale, Minn.
13. (29) 69ER Tyler Cadwallader, Amazonia, Mo.
14. (14) 15 Cayden Stacye, Springfield, Mo.
15. (13) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
16. (19) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
17. (16) 64 John Ross, Mankato, Minn.
18. (22) 47 Tyson Lanfermann, Atchison, Kan.
19. (21) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
20. (18) 17K Klay Beemer, Fairmont, Minn.
21. (15) 29 Bronson Wicker, Sedalia, Mo.
22. (28) 91 Hoyt Miller, Cross Timbers, Mo.
23. (27) 88T Jacob Toepper, Hugo, Minn.
24. (23) 97 Tyler Lacy, Glenpool, Okla.
25. (25) 55J Jeremy Short, Peculiar, Mo.
26. (8) 58 Chad Reid, Yukon, Okla.
27. (26) 2R Jory Montis, Sioux Falls, S.D.
28. (17) 28 Wesley Briggs, Lebanon, Mo.
29. (24) 17J Jace Boney, Cleveland, Mo.
30. (30) 17CT Cullen Thompson, Hermann, Mo.

Feature #2:
1. (2) 17S Mike Striegel, Wheatland, Mo.
2. (1) ZEE28 Randy Zimmerman, Fort Scott, Kan.
3. (7) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
4. (17) 55K Colson Kirk, Urbana, Mo.
5. (4) 18B Trevor Fitz, Camarillo, Calif.
6. (5) 66X Chris Wright, Chillicothe, Mo.
7. (9) 14J Jacob Hodges, Lebo, Kan.
8. (14) 42T Casey Thomas, Camdenton, Mo.
9. (3) 17C Henry Chambers, Baldwin City, Kan.
10. (13) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
11. (27) 20 Chad Fuller, Savannah, Mo.
12. (12) 42 Kaeden Bronner, Austin, Minn.
13. (6) 1 Kyle Henning, Atchison, Kan.
14. (20) 11L Logan Smith, El Dorado Springs, Mo.
15. (26) 21K Dave Kennedy, Tea, S.D.
16. (10) 2 Quentin Taylor, Wheatland, Mo.
17. (16) 32N Lane New, Rogersville, Mo.
18. (22) 44T Ty O'Neal, Muskogee, Okla.
19. (23) 55 Josh Marshall, Topeka, Kan.
20. (19) 54JR Eddie Ingram Jr., Kansas City, Kan.
21. (24) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
22. (8) 24 Jerry Ellis, Richland, Mo.
23. (18) 42J Donnie Jackson, Lebanon, Mo.
24. (28) 17L Chris Leathers, Excello, Mo.
25. (29) 30 Dakota Jennings, Leavenworth, Kan.
26. (15) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
27. (21) 23B Israel Ortega, Las Cruces, N.M.
28. (25) 17R Rylee Fuller, Savannah, Mo.
29. (11) 155 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.
DNS – 18P Shaine Paxston, Springfield, Mo.

Feature #3:
1. (4) 18 J.C. Morton, Springfield, Mo.
2. (1) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (7) 19K Kyle Slader, Muskogee, Okla.
4. (16) 5 Reece Solander, Emporia, Kan.
5. (12) 8S Jon Sheets, Nevada, Mo.
6. (5) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
7. (3) 6T Michael Taylor III, Kansas City, Mo.
8. (6) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
9. (9) 06 Christopher Theodore, Coweta, Okla.
10. (14) 15E Ryan Edde, Cross Timbers, Mo.
11. (19) 32 Robbe Ewing, Stockton, Mo.
12. (10) 94C J.T. Carroll, Camdenton, Mo.
13. (27) 12C Stephen Clancy, Odessa, Mo.
14. (28) 56 Shadren Turner, St. Joseph, Mo.
15. (15) 7L Trevor Drake, Billings, Mo.
16. (2) 10P Dayton Pursley, Hermitage, Mo.
17. (23) 6P John Potter, Tulsa, Okla.
18. (18) 54 Tyler Kidwell, Chanute, Kan.
19. (21) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
20. (17) 24L Dakota Lowe, Prescott, Kan.
21. (24) 46 Brice Gotschall, Nevada, Mo.
22. (26) 00 Cason Harris, Bella Vista, Ark.
23. (13) 76 K.C. Mullin, Manhattan, Kan.
24. (20) 21A Andrew Hodges, Lebo, Kan.
25. (11) 1S Jacob Stoll, Mounds, Okla.
26. (22) 54I Eddie Ingram, Kansas City, Kan.
27. (8) 12 Jeff Stotts, Trenton, Mo.
28. (25) J5 Troy Hovey, Cresco, Iowa
DNS – 17B Lee Beemer, Fairmont, Minn.

USRA HOBBY STOCKS

Qualfier #1:
1. (1) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
3. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (6) 23 Justin Hanson, Hawkeye, Iowa
5. (3) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
6. (4) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
DNS – 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa

Qualfier #2:
1. (3) Z86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
2. (1) 26 Matthew Machen, Roswell, N.M.
3. (2) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
4. (5) 52 Carter Koop, Rockwell, Iowa
5. (4) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
6. (6) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
7. (7) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa

Summit Shootout presented by Mel Hambelton Racing:
1. (4) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) Z86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
3. (1) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
4. (9) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
5. (14) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
6. (3) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
7. (13) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
8. (12) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
9. (10) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
10. (8) 52 Carter Koop, Rockwell, Iowa
11. (5) 26 Matthew Machen, Roswell, N.M.
12. (11) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
13. (6) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
DQ – (7) 23 Justin Hanson, Hawkeye, Iowa

USRA moving fast forward: For more than two decades, the USRA has attracted more and more racetracks and dirt track racers each year through fair, logical and cost-effective rules accompanied by an organization that puts the racers, racetracks and their fans first. During the 2023 Summit USRA Weekly Racing Series, more than 60 of America's finest dirt ovals will host more than 1,000 nights of racing.

USRA competitors can register online here or call (515) 832-6000 to register by phone. You can also download the application here and then submit your completed form by email at office@usraracing.com or fax at (515) 832-7958.

To learn more, check out usraracing.com. Follow our social media channels on Facebook, Instagram, Twitter and YouTube. Click here to join our email list and get USRA news and exclusive promotions delivered to your inbox.

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing TiresBeyea HeadersChevrolet PerformanceChristie Door CompanyFast ShaftsFK Rod EndsKS EngineeringKSE Racing ProductsMesilla Valley TransportationNitroquest MediaPEM Racing Gears & DrivetrainRacinDirtSummit Racing EquipmentSunoco Race Fuels.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Allen Autosports Race CarsARMI ContractorsBoubin Tire & AutomotiveBrodix Cylinder HeadsDAY MotorsportsDuvall ElectricGunshepherd.comInnovative AutoGlass & Window TintPBM Performance ProductsStar 1 Roofing & ConstructionStealth Thru TubingTexas Locomotive SolutionsTNT Auto PartsYouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing ProductsAllstar PerformanceBryke RacingBSB ManufacturingChamp PansEdelbrockHooker HarnessHypercoIntegra Racing Shocks & SpringsJE PistonsK1 RaceGear by Ryan BowersKeyser ManufacturingLandrum Performance SpringsMD3Medieval ChassisMSDPerformance Bodies & PartsQA1Quarter MasterQuickCar Racing ProductsRacerWebsite.comReal Racing WheelsSwift SpringsSybesma GraphicsWehrs Machine & Racing ProductsWilwood Disc Brakes.

USRA RACETRACKS: 67 Speedway of Texarkana, 81 Speedway, Alien Motor Speedway, Ark-La-Tex Speedway, Arrowhead Speedway, Bolivar Speedway, Boothill Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Cedar Lake Speedway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Diamond Park Speedway, Eagle Valley Speedway, Electric City Speedway, Elk City Motorsports Park, Fairmont Raceway, Fayette County Speedway, Gondik Law Speedway, Hamilton County Speedway, Harrah's Kansas City Hotel & Casino, Humboldt Speedway, Hunt County Raceway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Legacy Speedway, Longdale Speedway, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Raceway, Northwest Missouri State Fairgrounds, Outlaw Motor Speedway, Rapid Speedway, Red Cedar Speedway, Red Dirt Raceway, Rocket Raceway Park, Route 66 Motor Speedway, RPM Speedway, Sabine Speedway, Salina Highbanks Speedway, Sandia Speedway, Sports Park Raceway, Springfield Raceway, Super Bee Speedway, Thunder Valley Speedway, Tomahawk Speedway, Tri-State Speedway, Tulsa Speedway, US 36 Raceway, Vado Speedway Park, West Texas Raceway, Winneshiek Raceway.